
Jest początek roku 1946. Korzystając ze świąteczno-sylwestrowej przerwy można się jakoś z biedą przenieść (choć przecież papierów i dobytku jeszcze zbyt wiele nie ma) z pokoiku drzwi w drzwi sąsiadującego z pokojem kanclerza krakowskiej kurii (adres redakcji: Franciszkańska 3, tel. 576-40) do nowego lokalu przy ulicy Wiślnej 12.
W stopce zmieni się zatem adres. To będzie kolejna zmiana w ciągu jednego roku. Najpierw tytuł drukuje drukarnia Przemysłowa K. Podgórczyka i spółki w Krakowie, potem już, jakoś w drugiej połowie 1945, Drukarnia I pod zarządem państwowym, Kraków, ul. Wielopole 1. Najpierw w stopce wpisane jest, iż „redaguje: Komitet”, a od jesieni 1945 – „redaktor naczelny: Jerzy Turowicz”. Nie zmienia się wydawca (Kuria Xiążęco-Metropolitalna) i przestroga: „redakcja przyjmuje tylko od 11.30 do 13.00. Administracja: od 8 do 13”.
Wiślna 12 to już poważne redakcyjne lokum – stare, dobre, krakowskie mieszkanie będące własnością kurii. Jest położone jak trzeba: od frontu, na pierwszym piętrze; przedpokój, dwa pokoje redakcyjne, no i gabinet dla naczelnego. Zresztą ten gabinet przez ścianę sąsiaduje z kurią właśnie, więc przeprowadzka nie jest daleka.
Niedaleka, ale niezbędna. Bo jeśli jeszcze pierwszy numer Tygodnika redagowały cztery osoby, to już teraz ludzi w redakcji jest blisko dziesięcioro i gdzieś trzeba te ich biurka poustawiać. Choć szefem formalnie jest już Jerzy Turowicz, to miejsce najważniejsze, magiczny gabinet redaktora naczelnego, zajmuje ksiądz Piwowarczyk. Na co dzień pismem zarządza jednak właśnie uśmiechnięty, dynamiczny trzydziestoparolatek Turowicz. To on wyszukuje współpracowników, nawiązuje kontakty, wymyśla tematy, spotyka się z autorami, wreszcie – sam pisze teksty równym, kształtnym charakterem, a sekretarka przepisuje je na zdezelowanej maszynie. No i takie „michałki” jeszcze dochodzą do podstawowych obowiązków naczelnego: adiustacja tekstów przeczytanych, korekta tych już przepisanych, a potem planowanie numeru i podróże do drukarni, by go z zecerami w końcu złożyć, a potem złamać.
Witold Bereś, Krzysztof Burnetko, Joanna Podsadecka, Krąg Turowicza. Tygodnik, czasy, ludzie 1945-1999, Kraków 2012